احتیاج دوباره به بیمارستان های اضطراری

به گزارش کلاه تهران، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است و حالا دیگر همه رکورد ها هم پس از چند ماه شرایط به نسبت آرام، شکسته شده است. حالا تمام آمار و ارقام می گوید ایران در یکی از سخت ترین شرایط ممکن از ابتدای ورود ویروس به کشور، به سر می برد و همین افزایش متبلایان و جان باختگان بار دیگر ازدحامی در بیمارستان های کشور ایجاد نموده است.

احتیاج دوباره به بیمارستان های اضطراری

شرق در ادامه می نویسد: از استان های مختلف هم خبر می رسد که تعداد مبتلایان با شیب شدیدی در حال افزایش است و امکانات بیمارستانی جواب گوی این تعداد مراجه نماینده هم نیست؛ برای مثلا در استان کهگیلویه وبویراحمد و بنا بر اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان، حالا تعداد افراد نیازمند به شش برابر همین یک ماه پیش رسیده است. همه گیری ویروس کرونا در ایران و بیماری کووید 19 در چه مرحله ای است و روز های آینده به چه شکل خواهد بود؟

آمار جدید چه می گوید؟

در همین تیر امسال دو بار آمار تعداد جان باختگان ویروس کرونا در 24 ساعت شکسته شد که همین موضوع به خوبی نشان می داد شرایط کنونی ایران چگونه است. این شرایط حساس را مقامات رسمی و همچنین آمار و اطلاعات هم تأیید می نمایند. مشابه روز های گذشته، دیروز هم سخنگوی وزارت بهداشت آمار جدیدی از مبتلایان و جان باختگان کرونا در 24 ساعت گذشته ارائه داد که از ابتلای 243هزار و 51 نفری ایرانیان به این ویروس حکایت دارد.

سیما سادات لاری روز گذشته درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس گفت: از یکشنبه تا دوشنبه 16 تیر 1399 و بر اساس معیار های قطعی تشخیصی، دو هزار و 613 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد که هزار و 468 مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 243 هزار و 51 نفر رسید.

او درباره تعداد جان باختگان هم گفت: متأسفانه در 24 ساعت گذشته، 160 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 11 هزار و 731 نفر رسید. بخش دیگری از شرحات معاون وزیر بهداشت درباره آمار بهبودیافتگان بود که دراین باره گفت: خوشبختانه تا به امروز 204 هزار و 83 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین سه هزارو 201 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا به امروز یک میلیون و 820 هزار و سه آزمایش تشخیص کووید 19 در کشور صورت گرفته است.

اما شرایط استان های مختلف ایران چگونه است؟ شرحات سخنگوی وزارت بهداشت نشان می دهد همچنان خوزستان به شرایط مساعد نرسیده است: استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان های غربی و شرقی و خراسان رضوی در شرایط قرمز قرار دارند. همچنین استان های گلستان، البرز، کرمان، یزد، همدان و سیستان و بلوچستان در شرایط هشدار قرار دارند. البته آمار فوتی و بستری در استان خوزستان کاهش چشمگیری داشته است.

ایران به مرحله محدودیت تخت بیمارستانی رسیده است؟

در روز های گذشته مقامات مرتبط با حوزه سلامت برخی استان های در شرایط قرمز، از کمبود تخت بیمارستانی برای بستری افراد با شرایط حاد سخن گفتند و از مردم خواستند مراقبت های بیشتری را لحاظ نمایند. در تهران هم به نظر می آید آمار تعداد افراد نیازمند به بستری در بیمارستان افزایش پیدا نموده است. در این باره روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به افزایش آمار مراجعات سرپایی کرونا در تهران از محدودیت تخت های بستری در پی ارائه خدمات هم زمان به بیماران کرونایی و غیرکرونایی اطلاع داد.

جلیل کوهپایه زاده که با ایلنا سخن می گفت، درباره شرایط بیمارستان های کشور به ویژه شهر تهران که گفته می گردد با کمبود تخت روبرو شده است، گفت: در هفته های اخیر به ویژه از تیر در تهران آمار فراوانی یا شیوع بیماری کووید 19 رو به افزایش است. هر روزه در مراکز تحت پوشش ما آمار ترخیص شدگان در مقایسه با آمار بستری شدگان افزایش داشته؛ البته مراجعات سرپایی نیز با فرایند افزایشی همراه بوده است.

او ادامه داد: البته برخی از این مراجعات در بخش دولتی و مابقی در بخش خصوصی و کلینیک های 16 ساعته است. در مجموع در مقایسه با روز های اول تیر به صورت روزانه تعداد بیشتری مراجعه نماینده داریم که تست های مثبت در سطح ملی نیز همین مسئله را نشان می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره شرایط کنونی بیمارستان ها هم گفت: ما همیشه با محدودیت در زمینه تخت های بستری روبه رو بوده ایم. به هر حال ما در کنار ارائه خدمت به بیماران کرونایی، بیماران غیرکرونایی را هم داریم که در حال درمان شدن و ارائه خدمت به آن ها هستیم. اکنون شرایط مثل ایام عید نوروز نیست که در برهه تعطیلات درمانی بودیم. مردم برای بیماری های غیرکرونایی آن هم در چند ماه گذشته به بیمارستان ها مراجعه ننموده اند. امکان دارد اگر بیشتر از این اقدامات درمانی یا تشخیصی این دسته از بیماران به تعویق بیفتد، سلامتی آن ها نیز به خطر بیفتد.

او یکی از مسائل کنونی را هم دشورای تفکیک محل بستری بیماران مبتلا به کرونا از دیگر افراد نیازمند بستری مطرح کرد و گفت: از طرفی بیمارستان ها باید تریاژ های دوگانه ایجاد نمایند؛ یعنی یک تریاژ حاد تنفسی و یک تریاژ بیماران غیر حاد تنفسی در نظر بگیرند. علاوه بر این بیمارستان ها باید اورژانس ها را که محل اول تماس با این بیماری است، به شکلی تفکیک نمایند که بیماری حاد تنفسی در افراد مبتلا یا مشکوک به دیگران منتقل نگردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره شرایط این روز ها و مقایسه آن با شرایط اسفند سال گذشته هم گفت: تفاوتی که ما اکنون با روز های اول داریم، این است که سعی می کنیم آن دسته از بیمارانی را که شرایط وخیم ندارند، بستری نکنیم و یاری کنیم در منازل خودشان ایزوله و قرنطینه شوند. اگر هم در منازل خودشان جایی ندارند، می توانند به نقاهت گاه هایی بفرایند که در شهرستان های اطراف تهران یا حتی در تهران پیش بینی شده است. این نقاهت گاه ها برای افرادی است که جایی برای مراقبت از خود ندارند و می توانند یک هفته تا 10 روز در این نقاهت گاه ها بمانند.

این شرایط و کمبود تخت بیماستانی بار دیگر موضوع نقاهت گاه ها را به اخبار کشانده است. دراین باره هم رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران به شرح بیشتر درباره نقاهت گاه ها پرداخت و گفت: تعداد نقاهت گاه ها در مقایسه با روز های اول محدود شده؛ اما اکنون در شهرستان های رباط کریم، شهریار و بهارستان به صورت پایدار نقاهت گاه هایی برپا شده است. همچنین در تهران دو نقاهت گاه داریم که یکی از آن ها در بیمارستان بقیه الله و مورد دیگر نیز در یک مرکز در خیابان خالد اسلامبولی است که اگر لازم شد، سریع از آن ها استفاده می کنیم. ما قبلا این دو نقاهت گاه را آماده نموده بودیم؛ اما استفاده نشد. اکنون این نقاهت گاه ها برقرار است و می توان از آن ها استفاده کرد.

واکسن ایرانی ساخته می گردد؟

در این شرایطی که همچنان ویروس کرونا در ایران و دیگر کشور های دنیا قربانی می گیرد و سبک زندگی انسان ها را تغییر داده است، امید بسیاری از مردم دنیا به واکسنی است که بیاید و این مسئله را حل نماید. در کنار اخبار شرکت های عظیم دنیا، وزرات بهداشت ایران هم از کوشش برای ساخت می گوید و مسئولان این وزارتخانه از رسیدن به مراحل پایانی هم می گویند.

دراین باره روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا به پای دنیا جلو می رود و وزیر بهداشت مستقیما بر این موضوع نظارت دارد، گفت: با این حال اگر واکسنی در کشور های دیگر ساخته گردد و مورد تأیید سازمان دنیای بهداشت باشد، قطعا ما نیز از آن استقبال خواهیم کرد.

سیما سادات لاری که با ایسنا سخن می گفت، درباره آخرین نتایج حاصل از اقدامات دانشمندان ایرانی برای فراوری واکسن کرونا، گفت: دانشمندان ایرانی هم پای دیگر کشور های دنیا در حال تحقیق روی واکسن کرونا هستند.

او با بیان اینکه ساخت هر نوعی از واکسن از سه مرحله آزمایشگاهی، تست حیوانی و تست انسانی برخوردار است، اضافه کرد: دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا به پای دنیا جلو می رود و شخص وزیر بهداشت نیز مستقیما بر این موضوع نظارت دارند و به تازگی نیز اعلام کردند تست های حیوانی واکسن پاس شده است. لاری ادامه داد: البته برای هر واکسنی بحث بی خطر بودن و اثربخشی آن بسیار مهم است. همچنین تعیین است که فراوری صنعتی واکسن با فراوری آزمایشگاهی متفاوت است و فرایند ای طولانی دارد.

آمار دنیای کرونا؛ بیشترین مبتلایان در آمریکا، برزیل و هند

کرونا البته در دیگر کشور های دنیا هم تمام نشده و روزانه در نقاط مختلف این کره خاکی قربانی می گیرد. جدیدترین آمار ها حاکی از آن است که شمار قربانیان کرونا ویروس جدید در دنیا به 536 هزار و 837 نفر رسیده و تا به امروز ابتلای 11 میلیون و 562 هزار و 559 نفر به این بیماری نیز تأیید شده است. همچنین بنا بر جدید ترین آمار ها تا به امروز شش میلیون و 537 هزار و 723 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 بهبود یافته اند.

از میان چهار میلیون و 487 هزار و 999 مورد ابتلای فعال در سراسر دنیا چهار میلیون و 429 هزار و 472 مورد معادل 99 درصد از کل موارد شرایط خفیف دارند و فقط 58 هزار و 527 مورد معادل یک درصد از کل موارد در شرایط وخیم هستند. همچنین از هفت میلیون و 74 هزار و 560 پفراینده مختومه بیماران مبتلا به کرونا شش میلیون و 537 هزار و 723 نفر معادل 92 درصد از موارد بهبود یافته اند و 536 هزار و 837 نفر معادل هشت درصد از موارد جان خود را از دست داده اند.

آمریکا همچنان در صدر فهرست کشور های درگیر با بیماری کووید 19 واقع شده است و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. علاوه براین برزیل و هند به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جای گرفته اند و برزیل و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده اند.

منبع: فرارو

به "احتیاج دوباره به بیمارستان های اضطراری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج دوباره به بیمارستان های اضطراری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید