فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان انتها یافت

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر وحدتی اظهار کرد: کاوش باستان شناسی اثر تاریخی ارگ نادری شیروان از 27 خردادماه سال جاری شروع و تا اوایل شهریورماه جاری ادامه داشت.

فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان انتها یافت

وحدتی با اشاره به همکاری گروهی از باستان شناسان از مراکز داخلی و بین المللی در فصل دوم کاوش توضیح داد: گروه کاوش از متخصصان رشته های مختلف از جمله باستان شناسی، زمین شناسی، ژئوفیزیک، مرمت، معماری و نقشه برداری از سازمان میراث فرهنگی کشور، دانشگاه نانجینگ چین و موزه تاریخ طبیعی پاریس در ارگ نادری شیروان حضور داشتند.

وی یکی از اهداف اصلی فصل دوم کاوش در تپه نادری را لایه نگاری برای شناخت توالی باستانی و تاسیس گاهنگاری محلی در منطقه شمال خراسان دانست و اضافه کرد: مواد حاصل از کاوش علاوه بر شناخت دوره های استقرار باستانی در منطقه از طریق مطالعات میان رشته ای به بازسازی اقتصاد معیشتی ساکنین این منطقه در طول تاریخ یاری شایانی خواهد نمود.

وی بیان نمود با توجه به قرار گیری تپه نادری در بافت مسکونی شهر شیروان، برای برطرف مسائل محلی و یاری به پروژه بازآفرینی شهری با تاکید بر هویت شهری شیروان، ساماندهی و معین دقیق عرصه و پیشنهاد حریم تپه نادری در دستور کار گروه مشترک نهاده شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی همچنین با اشاره به کاوش های انجام گردیده در این فصل، گفت: بر این اساس زندگی در تپه نادری از میانه هزاره چهارم پیش از میلاد(حدود 5500 سال قبل) شروع گردیده و در دوران مختلف تا دورۀ اسلامی زندگی در آن جریان داشته است.

وحدتی با بیان ایجاد سایت موزه باستان شناسی و ساماندهی محیط پیرامونی ارگ نادری، مطرح نمود: گروه کاوش بخش هایی از حصار پیرامونی که در دهه های قبل تخریب گردیده و آثار آن محو گردیده بود را با روش پیگردی کاوش کرد تا زمینه ادامه مرمت برج و بارو در فصول آتی فراهم گردد.

وی اضافه کرد: این برج و بارو که در دورۀ قاجار در اطراف تپه نادری ایجاد گردیده، ضمن معرفی برشی از تاریخ این استقرار باستانی، یکی از جاذبه های اصلی تپه نادری در برنامه جامع گردشگری این منطقه باستانی را تشکیل می دهد.

لازم به ذکر است، تپه نادری از مهمترین استقرارهای باستانی حوضه آبریز اترک است که از میانه هزارۀ چهارم پیش از میلاد زندگی در آن شروع گردیده و تا دورۀ اسلامی زندگی در آن جریان داشته است. طی دورۀ قاجار، حکمرانان محلی شیروان بر فراز این تپه باستانی قلعه ای ساخته و در گردا گرد آن بارویی ایجاد نموده بودند که منطقه مسکونی را محصور نموده بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان انتها یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان انتها یافت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید