چقدر طول می کشد تا به مریخ برسیم؟

به گزارش کلاه تهران، رسیدن به این سیاره به نوبه خود دستاوردی بی سابقه است، چرا که مریخ، بسته به مدار چرخش آن به دور خورشید، حدود 55 تا 400 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. به گفته ناسا، فاصله زمین تا مریخ به طور میانگین 225 میلیون کیلومتر است.

چقدر طول می کشد تا به مریخ برسیم؟

با سرعت فعلی فضاپیما ها سفر انسان به مریخ حدود 9 ماه طول خواهد کشید

از زمان پیدایش بشر، فضا محلی برای کنجکاوی و ماجراجویی بوده است. راز های منظومه شمسی با درک کامل ما فاصله ای بسیار دارند و هنوز در این راه بر چالش های بسیاری غلبه نشده است.

بشر از زمانی که به ماه رسید، هدف بعدی خود را مریخ مشخص کرد. اگرچه انسان هنوز روی این سیاره سرخ فرود نیامده، اما ناسا بعد از مسافرتی 300 میلیون مایلی (485 میلیون کیلومتری) توانسته است جدیدترین کاوشگر رباتیک خود با نام استقامت را با موفقیت روی مریخ فرود آورد.

این ربات که نهمین فضاپیمای نشسته بر سطح مریخ است، نقطه عطفی در آغاز ماموریتی جدید برای جست وجو درباره نشانه های زندگی در گذشته این سیاره به شمار می رود. در ادامه، تمام آنچه را باید درباره فاصله تا مریخ و اینکه چرا هنوز به این سیاره سرخ راه نیافته ایم بدانید، می خوانید.

علی رغم کوشش ادامه دار ناسا، فرستادن انسان به مریخ تا همین اواخر کاری غیرممکن به نظر می رسید؛ اما به گفته این آژانس فضایی، اکنون می توانیم طی دو دهه آینده، انسان را در مریخ فرود آوریم.

رسیدن به این سیاره به نوبه خود دستاوردی بی سابقه است، چرا که مریخ، بسته به مدار چرخش آن به دور خورشید، حدود 55 تا 400 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. به گفته ناسا، فاصله زمین تا مریخ به طور میانگین 225 میلیون کیلومتر است.

بنا بر وب سایت مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، اگر بخواهیم با سرعت فعلی فضاپیما ها به مریخ برسیم، این سفر حدود 9 ماه طول خواهد کشید. فضاپیما های بدون سرنشین اعزامی به مریخ هم چیزی بین 128 تا 333 روز طول کشید تا به این سیاره سرخ برسند.

به گفته کرگ پتن، استاد فیزیک دانشگاه کالیفرنیا در شهر سن دیه گو، سفر به مریخ می تواند با مصرف سوخت بیشتر کوتاه تر گردد، ولی چنین کاری اقدامی عاقلانه نیست.

در حال حاضر ناسا مشغول پیگیری طرحی پنج مرحله ای برای بردن فضانوردان به مریخ است، ولی محمتل ترین گزینه، احتمالا سفری است که رفت و برگشت از آن حداقل سه سال طول خواهد کشید.

سلامت فضانوردانی که به مریخ می فرایند به چند دلیل، یکی از چالش های اصلی برای دانشمندان و محققان است. به گفته دوریت دانویل، دبیر موسسه تحقیقات تطبیقی برای سلامت در فضا، اولین دلیل، طول مدت این سفر است.

از آنجا که فضانوردان برای سه سال در سفر خواهند بود، باید بتوان هر مشکل بهداشتی را که پیش می آید، در خارج از زمین برطرف کرد. همین باعث می گردد حتی کوچک ترین بیماری ها مایه نگرانی گردد. دانویل گفت: برای مثال داشتن یک سنگ کلیه ساده در فضا می تواند زندگی فرد را به مخاطره اندازد.

علاوه بر دغدغه های معمول که برای چنین ماموریتی وجود دارد، ما با محیط شدیدا متخاصم فضا و فضای شدید داخل خود سفینه روبرو هستیم. بنابراین، با موقعیت هایی روبه رو خواهیم شد که فضانوردان باید بتوانند احتیاج های بهداشتی و پزشکی خود را برطرف نمایند.

محققان همچنین باید تاثیرات روانی چنین سفری را در نظر بگیرند، چرا که فضانوردان برای مدتی طولانی در فضا هایی کوچک کنار یکدیگر باقی خواهند ماند.

وقتی هم به این سیاره برسند، هنوز در لباس های فضانوردی خود محدود خواهند ماند چرا که نوسان دمای مریخ بسیار شدید است و در یک روز می تواند 170 درجه تغییر کند.

علاوه بر دمایی که معمولا به طور میانگین زیر صفر درجه است، هوای این سیاره هم عمدتا از دی اکسیدکربن تشکیل شده است. این مقاله اولین بار در نوامبر 2019 منتشر شد.

منبع: فرادید

به "چقدر طول می کشد تا به مریخ برسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر طول می کشد تا به مریخ برسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید