نیویورک تایمز: احتمال شکست دموکرات ها در انتخابات

در حزب دموکرات، یکی دو جین نامزد برای شکست دونالد ترامپ در سال 2020 به صف شده اند. اما پیش از شکست دونالد ترامپ آنها باید منتظر روزهای پر التهابی باشند که قرار است نامزد نهایی دموکرات ها برای رقابت با رئیس جمهوری فعلی آمریکا انتخاب شود.

نیویورک تایمز: احتمال شکست دموکرات ها در انتخابات

خبرنگاران- خطر اصلی بر سر راه دموکرات ها در راستا انتخابات سال 2020 کیست؟ دونالد ترامپ یا گروهی از دموکرات های موسوم به پیشرو. این سوال، مهم ترین سوال این روزهای ایالات متحده است. درحالی که افزون بر یک سال دیگر به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده باقی مانده، دموکرات ها از هم اینک وارد رقابت درون گروهی شده اند اما نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است که با خیزش چپ های تندروی دموکرات ها که به پیشروها شهره هستند، جایگاه دموکرات های میانه رو به طرز فزاینده ای به خطر افتاده و همین امر احتمال شکست ترامپ از سوی دموکرات ها را کم می کند.

در دو ماه اخیر از کارزارهای انتخاباتی ریاست جمهوری در جبهه دموکرات ها، نامزدهای این حزب به طرز عجیبی به شعارهای چپ گرایانه در حوزه های مالیاتی، خدمات درمانی، محیط زیست و خاورمیانه گرایش پیدا کرده اند.

برنی سندرز سناتور ورمونت که جزو نامزدهای برتر دموکرات ها در نظرسنجی ها است، دارای عقاید سوسیالیستی است. همچنین دیگر نامزدها نیز سعی می کنند از همان درس های سال 2018 پیروی کنند، درحالی که در رقابت اصلی، دموکرات ها در میادین میانه رویی همچون حومه شهرها پیروز انتخابات بودند. نامزدهای پیشرو (چپ) توپ و میدان را از آن دونالد ترامپ خواهند کرد و او نیز بارها آنها را با برند سوسیالیست خطاب کرده است. با این حال چپ ها استدلال می کنند که برنامه آنها موجب خواهد شد رای دهندگان را به سود خود به میدان بکشند تا یک رئیس جمهور چپ در سال 2020 انتخاب شود.

سندرز که این هفته به آیوا برگشت به جمعیت طرفدار خود گفت: آن عقایدی که چهار سال پیش ما در اینجا صحبت کردیم و آن را رادیکال خطاب کردند، یادتان هست؟ او ادامه می دهد: شوک آور است... واقعا شوک آور است که حالا همان عقاید، نه تنها از سوی نامزدهای دموکرات ها، بلکه از سوی بیشتر دموکرات ها مورد حمایت قرار گرفته است.

این درحالی است که سناتور مگی هاسن، از نیوهمپشایر بر این باور است که حتی در انتخابات میان دوره ای برندگان واقعی عمدتا از میانه روها بودند. به گفته او، این میانه روها بودند که توانستند مجلس کنندگان را مجددا به دموکرات ها بازگردانند. نکته اصلی این است که میانه روهای حزب فاقد استانداردهای آشکار هستند. در این شرایط نامزدی جو بایدن برای انتخابات ریاست جمهوری می تواند این بحث را داغ کند که آیا آمریکایی ها آماده بازگشت برای تعادل پیش از ترامپ هستند؛ یعنی هرج ومرج کمتر، توافق بیشتر یا اینکه با مدیریت دولت فعلی، اختلافات بیش از حد انتظار بالا گرفته است؟ نامزدهایی مانند برنی سندرز یا الیزابت وارن از ماساچوست، به شکل نامطلوبی اصرار دارند که رای دهندگان چیزی بیش از بازگشت به شرایط عادی را می خواهند. سندرز مدعی است که در سال 2016 مردم آیوا نشان دادند که خواستار یک انقلاب هستند و آنها آغازکننده این انقلاب بودند. او گفته که پیروزی در انتخابات مقدماتی برای آنها است. همزمان نامزدهای دیگر ریاست جمهوری مانند وارن، به عنوان طیف لیبرال پیشرو قول داده است که غول های فناوری مانند آمازون و فیس بوک را منحل خواهد کرد. این وعده های بزرگ تاکنون نظر بسیاری از تحلیلگران را به خود جلب کرده است.

همزمان برنی سندرز نیز پیشنهاد خدمات درمانی برای همه و کالج های رایگان را در برنامه کاری اش گنجانده و به همه وعده تحقق آنها را داده است. برنی سندرز، وارن و طیف جدیدی از پیشروها که وارد مجلس کنندگان شده است، واضح ترین اهداف کاری شان را در این زمستان برای مردم آمریکا تشریح کرده اند. دموکرات ها در واشنگتن دچار اختلافات آشکار شده اند و بین طیف پیشرو و میانه روها که به دنبال یک برنامه تعادل بخش هستند، شکاف افتاده است.

بایدن اول، سندرز دوم

همزمان با بحث اختلافات در حزب دموکرات، در یک نظرسنجی جدید درمورد نامزدهای ریاست جمهوری 2020 آمریکا از حزب دموکرات و از میان رای دهندگان ایالت آیوا، جو بایدن بالاترین رای را کسب کرد و گزینه نخست این ایالت برای انتخابات پیش رو شد. درحالی که جو بایدن معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا نامزدی خود را از حزب دموکرات اعلام نکرده، اما در نظرسنجی شبکه خبری سی ان ان توانست با کسب 27 درصد آرا در صدر قرار گرفته و برنی سندرز سناتور کهنه کار ایالت ورمونت که به طور رسمی کارزار انتخاباتی خود را برای انتخابات 2020 آمریکا آغاز کرده با کسب 25 درصد آرا پس از بایدن واقع شده است.

این نظرسنجی نشان می دهد برنی سندرز هم توانسته تا حدودی نظرها را به خود جلب کند. این در شرایطی است که الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست از پیشروهای حزب دموکرات و کاملا هریس سناتور ایالت کالیفرنیا دو نامزد زن از این حزب با اختلاف زیاد از بایدن و سندرز، هر یک به ترتیب 9 و 7 درصد آرای رای دهندگان ایالت آیوا را به خود اختصاص دادند. نظرسنجی سی ان ان از سوم تا ششم ماه مارس، از میان 401 رای دهنده ایالت آیوا که در انتخابات 2020 رای خواهند داد صورت گرفته و با خطای 9/ 4 درصد این نتایج به دست آمده است. حزب دموکرات اکنون با اعلام آمادگی 14 نامزد با ترافیک نامزدهای انتخاباتی 2020 آمریکا روبرو است. از میان 14 نامزد کنونی حزب دموکرات برای انتخابات 2020 آمریکا 6 نفر از آنها زن هستند. از حزب جمهوری خواه تاکنون علاوه بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، فقط بیل ولد (Bill Weld) فرماندار سابق ایالت ماساچوست آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام کرده است. برنی سندرز 77 ساله، درحالی بار دیگر خود را نامزد انتخابات 2020 کرد که انتخابات 2016 آمریکا را به هیلاری کلینتون رقیب هم حزبی خود واگذار کرد. هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 میلادی، 65 میلیون و 853 هزار و دونالد ترامپ رقیب جمهوری خواه او 62 میلیون و 984 هزار رای کسب کردند، اما ترامپ توانست در آرای الکترال، شکست سنگینی به وزیر سابق امورخارجه آمریکا تحمیل کند. کلینتون در این انتخابات حدود سه میلیون رای بیشتر از ترامپ به دست آورد اما نتیجه آرای الکترال انتخابات را به نفع وی تمام نکرد و ترامپ توانست به رغم آرای بالای مردمی هیلاری کلینتون با کسب 304 رای الکترال در برابر 227 رای الکترال به کاخ سفید راه یابد. آنه سزلر، مدیر Selzer & Co به رویترز گفت: اگر من جو بایدن بودم که آن سوی فنس ها نشسته بودم، با دیدن این نظرسنجی، بی شائبه به این سوی فنس ها می پریدم.

نظرسنجی های آیوا، عمدتا در مورد نامزد های ریاست جمهوری درست پیش بینی می کند. در فوریه سال 2020، آیوا، نخستین آوردگاه انتخابات درونی دموکرات ها خواهد بود. 65 درصد رای دهندگان به بایدن بر این باورند که وی نسبت به دیگر نامزدها از تجربه بالاتری برخوردار است. در مقابل 31 درصد گفته اند که دیگر وقت نامزدی جو بایدن گذشته است. اما سندرز نامزد پوپولیست پیشرو دموکرات ها، پیشرفت قابل توجهی در نظرسنجی های سی ان ان داشته است. او توانست 6 درصد به آرای خود اضافه کند اما رای بایدن، به رغم اینکه هنوز صاحب مقام اول است، 5 درصد ریزش داشته است.

در حزب دموکرات، یکی دو جین نامزد برای شکست دونالد ترامپ در سال 2020 به صف شده اند. اما پیش از شکست دونالد ترامپ آنها باید منتظر روزهای پر التهابی باشند که قرار است نامزد نهایی دموکرات ها برای رقابت با رئیس جمهوری فعلی آمریکا انتخاب شود. در مهم ترین نظرسنجی های دموکرات ها، بایدن پیشرو بوده اما به شکل قابل پیش بینی برنی سندرز در عمده این نظرسنجی ها نفر دوم بوده است. این نخستین نظرسنجی معتبر در آیوا، پس از اعلام نامزدی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 به حساب می آید. این درحالی است که پیشروی نظرسنجی ها هنوز نامزدی خود را برای انتخابات سال بعد میلادی قطعی نکرده است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: زندگی امروز

به "نیویورک تایمز: احتمال شکست دموکرات ها در انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: احتمال شکست دموکرات ها در انتخابات"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید