مراسم روز بین المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک برگزار گردید

تهران- خبرنگاران- مراسم روز بین المللی نوروز با هماهنگی سفارت ایران در مکزیکوسیتی روز پنجشنبه در مجلس سنای مکزیک با حضور رئیس و اعضای این مجلس و شماری از سفرای مقیم برگزار گردید.

مراسم روز بین المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک برگزار گردید

به گزارش روز آدینه خبرنگاران به نقل از سفارت جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی، در این مراسم سناتور مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک، سناتور خوزه لوئیس پچ وارکس دبیر هیات رئیسه مجلس سنای مکزیک و نماینده ویژه رئیس مجلس سنا، خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا و پاسیفیک و تعداد دیگری از اعضای سنای مکزیک به همراه سفرای کشورهای ایران، پاکستان، ترکیه، کاردار جمهوری آذربایجان و نمایندگانی از گرجستان و قزاقستان، دیپلمات های خارجی و نمایندگان مراکز فرهنگی و جمع زیادی از علاقه مندان به فرهنگ ایران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم یک اصله نهال زیتون به نشانه دوستی مکزیک و کشورهای برگزار نماینده جشن نوروز، کاشته شد و محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی به نمایندگی از سوی سفرای شرکت نماینده، طی پیغامی ضمن تبریک نوروز، برای همگان صلح، نیک بختی و سعادتمندی آرزو کرد.

سفیر کشورمان همچنین با سخنرانی در مراسم گرامی داشت روز دنیای نوروز گفت: نوروز به عنوان میراث معنوی بشری از سوی یونسکو به ثبت رسیده است و مجمع عمومی سازمان ملل نیز روز دنیای نوروز را در سال 2010 تصویب کرد. سفیر کشورمان اضافه نمود: نوروز از کهن ترین آئین های تاریخ بشریت است که با فرارسیدن بهار و نو شدن طبیعت همراه است و بر اندیشه چیره شدن نور بر ظلمت، خوبی بر بدی و گرمی بهار بر سردی زمستان تأکید دارد. بنابراین نوروز منادی جوانه زدن امید و مثبت اندیشی است. پیغام اصلی نوروز صلح، رواداری، بخشش، اتحاد و همکاری است.

حسینی ضمن آرزوی صلح، خوشبختی و سعادتمندی برای همه مردم دنیا، توضیح داد: پیغام نوروز علاوه بر مدارا، بخشش و دوست داشتن به ارتباط و همزیستی زندگی بشری با طبیعت و حرمت گذاشتن به محیط زیست نیز تاکید دارد. احترام به طبیعت احتیاج واقعی زندگی کنونی بشریت می باشد. ادامه روند کنونی تخریب شدید محیط زیست، نگرانی فراگیر در خصوص آینده حیات را برانگیخته است. حفظ محیط زیست برای نسل های آینده از اقداماتی است که بایستی به آن اهتمام جدی تری ورزید. پیغام نوروز حفظ هماهنگی انسان با طبیعت و مواظبت از مادر طبیعت نیز است. با سرعت دریافت تخریب طبیعت، سرنوشت بشر نیز در خطر جدی قرار می گیرد.

در این مراسم سناتور خوزه لوئیس پچ وارکس دبیر هیات رئیسه مجلس سنای مکزیک و نماینده ویژه رئیس مجلس سنا نیز با اشاره به قدمت هزاران ساله نوروز بر ارزش های این سنت دیرینه، در حفظ تعادل و ارتقای فرهنگ صلح اشاره نمود و آن را یکی از هدیه های تمدن کهن ایرانیان به فرهنگ بشری توصیف کرد. وی گفت: برای مجلس سنا افتخار بزرگی است که میزبان برگزاری مراسم روز بین المللی نوروز است. مکزیک نیز از پیغام نوروز برای ارتقای صلح و همبستگی بین ملت ها حمایت می نماید.

در ادامه مراسم خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا - پاسیفیک و آفریقای مجلس سنای مکزیک ضمن تبریک نوروز، از سفیر جمهوری اسلامی ایران برای انجام هماهنگی های برگزاری این مراسم در مجلس سنای مکزیک قدردانی کرد و گفت: سنای مکزیک امروز عمیقاً خشنود است که میزبان گرامی داشت یکی از کهن ترین میراث های معنوی دنیا است. نوروز از سنت هایی بوده است که با پیوند نسل ها و ملت ها، همیشه فرصت برای آغاز یک زندگی دوباره را زنده نموده است.

وی اضافه نمود: نوروز در حال حاضر در کشورهای مختلف جشن گرفته می گردد و می توان آن را به عنوان مظهر اتحاد میان کشورها و ملل مختلف برشمرد. ازاین رو بسیار خشنودیم که امروز امراسم نوروز را به عنوان یک میراث بشری در مجلس سنای مکزیک برگزار می کنیم.

وی اضافه نمود: برگزاری چنین مراسمی نشانه ای از تقویت روابط محبت آمیز مکزیک با کشورهای برگزارنماینده این مراسم است.

در این مراسم سفرای کشورهای پاکستان، ترکیه، کاردار سفارت جمهوری آذربایجان و نماینده سفارت گرجستان نیز در خصوص رسوم و سنن نوروز در کشورهایشان صحبت کردند. همچنین در ادامه مراسم سفره هفت سین ایرانی و آئین ها و سنت های نوروزی کشورهای شرکت نماینده معرفی شد.

مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک و اعضای سنای مکزیک در ادامه این مراسم از سفره هفت سین ایرانی که به نحو زیبایی در محل سنا آراسته شده بود، بازدید کردند. در جریان این دیدار توضیحات لازم در خصوص آئین های نوروزی توسط سفیر کشورمان ارائه شد.

در خاتمه این مراسم، رئیس مجلس سنا از سفرای شرکت نماینده دعوت کرد تا در جلسه علنی مجلس سنا حضور پیدا نمایند. در این جلسه سناتور مارتی باترس رئیس مجلس سنا با اشاره به برگزاری روز دنیای نوروز در محل مجلس سنا، از سفیر جمهوری اسلامی ایران به خاطر هماهنگی این برنامه تقدیر کرد.

در این مراسم کتابچه ای شامل تصاویر تعدادی از مشهورترین آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران و کتابچه ای از دست آوردهای علمی و فن آوری جمهوری اسلامی ایران به همراه بروشور معرفی نوروز و سفره هفت سین که از سوی سفارت ایران در مکزیکوسیتی به زبان اسپانیایی تهیه شده بود، در اختیار عموم نهاده شد.

اروپام**9234**1508

منبع: ایرنا

به "مراسم روز بین المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم روز بین المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک برگزار گردید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید