موافقت مجلس با 5 پیشنهاد بودجه ای شورای عالی استان ها

به گزارش خبرنگاران، مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در نطق پیش از دستور خود در آغاز پانزدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها که صبح امروز برگزار شد، بابیان اینکه این ایام شاهد چهلمین سال پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی در کشور هستیم، گفت: در بیانیه رهبر معظم جمهوری اسلامی که به عنوان بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران صادر شد، نکات روشنگر، هدایت کننده و راهگشایی برای تمام ساختارهای نظام ازجمله شوراهای اسلامی کشوری وجود دارد.

موافقت مجلس با 5 پیشنهاد بودجه ای شورای عالی استان ها

رئیس شورای عالی استان ها مأموریت اجرای این بیانیه مهم و راهگشا را بر عهده همه ملت به خصوص کنندگان مردم در سطح ملی و محلی دانست و ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این نگاه در جامعه، ساری و جاری شود و روزی برسد که در سایه تحقق عدالت، آزادی، استقلال که از مبانی اولیه جمهوری اسلامی بوده است جامعه ایران پیشران در جهان باشد.

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به موضوع بودجه و اقتصاد شهری در سال 1398 بیان نمود: واقعیت این است که سال آینده با توجه به شرایط اقتصاد ملی و منطقه ای و شرایط خاص ایران به واسطه تحریم ها و تورم، سالی خاص است. شهرداری ها و دهیاری ها به عنوان بخش اقتصاد محلی بایستی سازوکارها و ظرفیت ها و خلاقیت متنوع به خرج بدهند. کاهش مصارف غیر ضروری، برون سپاری فعالیت ها و خدمات، استفاده از مشارکت عمومی و خصوصی در اجرای پروژه ها، کاهش مصرف انرژی و آب، برنامه ریزی برای بازچرخانی فاضلاب شهری، ارتقا بهره وری و توسعه شفافیت و ایجاد خزانه داری الکترونیک ازجمله راهکار های کلیدی برای گذر از این شرایط است.

الویری با بیان اینکه شهرهای ما گران اداره می شوند، توضیح داد: لازم است شوراها ساز و کار کاهش هزینه ها و مصارف را در چارچوب مقتضیات محلی طراحی و اجرا کنند، تبادل تجارب پیروز مدیریت منابع یکی از ضرورت های سال آینده مدیریت شهری در ایران است. حقیقت این است در شهرها موضوعاتی مانند پسماند دارای چالش و نارسایی جدی است، ما هنوز به مدل مطلوب برای مدیریت پسماند نرسیده ایم و لازم است در این خصوص کمیسیون های سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی و اقتصاد، برنامه وبودجه کار جدی و کاربردی انجام دهند.

وی همچنین با ارائه گزارشی کوتاه از نتایج مناسب و کم نظیر در خصوص پذیرش پیشنهادها شورای عالی استان ها در رابطه با بودجه عمومی کشور در سال 1398 گفت: از پیشنهادها 13 گانه شورای عالی استان ها در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس 5 پیشنهاد مورد موافقت این کمیسیون قرار گرفت.

رئیس شورای عالی استان ها از پذیرش پیشنهاد انتشار اوراق به مبلغی معادل 8 هزار میلیارد تومان برای توسعه حمل ونقل عمومی و نوسازی بافت فرسوده در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس خبر داد و بیان نمود: موضوع توزیع مالیات بر ارزش اضافه نموده که قرار شده بود در اختیار شورای برنامه ریزی استان ها قرار گیرد کنار گذاشته شد و مطابق با پیشنهاد ما در چارچوب برنامه ششم توسعه توزیع صورت می گیرد.

وی همچنین از حذف واریز مبلغ 3 میلیارد و 200 میلیون تومان سهم شهرداری ها و دهیاری ها که به حساب یارانه خبر داد و افزود: پیشنهاد شورای عالی استان ها به تصویب رسید و این مبلغ به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شود.

الویری همچنین از اختصاص مبلغ هزار میلیارد تومانی که در چارچوب بند (ی) تبصره 6 به موضوع پسماندهای خطرناک به سازمان شهرداری ها و دهیاری ها خبر داد و توضیح داد: در لایحه قرار بود این مبلغ در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد که بنا به پیشنهاد شورای عالی استان ها در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری ها قرار گرفت.

رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: همچنین بودجه شورای عالی استان ها مستقل شد و مبلغ آن نیز به میزان 10 میلیارد تومان افزایش یافت. هرچند این مبلغ با نیاز و مأموریت ما همخوانی ندارد ولی استقلال بودجه ای برای اولین بار اقدام مهم و اثرگذاری است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موافقت مجلس با 5 پیشنهاد بودجه ای شورای عالی استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت مجلس با 5 پیشنهاد بودجه ای شورای عالی استان ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید