دور زدن معاینه فنی با کاتالیست اجاره ای!

این روزها بحث اخذ معاینه فنی خودورها با اجرای فاز دوم طرح کاهش مورد توجه قرار گرفته است اما سودجویانی در بازار وجود دارند که با اجاره کاتالیست، سعی در دور زدن معاینه فنی دارند.

دور زدن معاینه فنی با کاتالیست اجاره ای!

به گزارش خبرنگاران، مدتهاست که بحث کاهش آلودگی هوای تهران به یک مطالبه عمومی بدل شده و در همین راستا مسئولان شهرداری به عنوان یکی از متولیان ساماندهی وسایل حمل و نقل عمومی با اجرای طرح های مختلف همچون طرح کاهش، به دنبال کاهش آلودگی هوای تهران بوده و هستند و در یک سال اخیر خودورهای سواری به عنوان متهم اصلی آلودگی هوا در مرکز توجهات برای برنامه ریزی کاهش آلودگی قرار داشتند و با اجرای طرح کاهش که با محوریت معاینه فنیاست، سعی شد تا میزان آلایندگی خودروهای متردد در سطح شهر تهران نیز کنترل گردد.

یکی از قطعات کاهنده آلایندگی در خودروها، کاتالیست است که قطعه بسیار حساس و مهمی است که با نصب روی مسیر دود خروجی، اثر خودروهای سواری روی آلودگی هوا را کاهش می دهد. این قطعه یک واکنش گر شیمیایی است که گازهای سمی در دود را با یک بازدهی تعیین به گازهای بی خطر تبدیل می نماید. این قطعه در ایران در همه خودروهای دارای استاندارد یورو2 به بعد نصب شده است، وظیفه اصلی کاتالیست حذف گازهای منواکسید کربن، هیدروکربن­ های نسوخته و اکسیدهای ازت است. کاتالیست در خودروهای سواری به عنوان یک مبدل عمل می نماید و گاز منواکسید کربن را به دی اکسیدکربن و اکسیدهای ازت را به نیتروژن تبدیل می نماید.

بااینکه کاتالیست نقش بسیار مهمی در کاهش آلایندگی هوا دارد اما متخلفان همیشه راه هایی را برای دور زدن قانون پیدا می نماید و این سبب شده که این روزها با بازار پررونق اجاره کاتالیست در اطراف مراکز معاینه فنی روبرو باشیم و سید نواب حسینی منش مدیرعامل مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با تایید این خبر گفت: متاسفانه این روزها شاهد اجاره دادن کاتالیست به خودروهایی که قصد اخذ معاینه فنی دارند، هستیم.

وی با بیان اینکه قیمت کاتالیست برای خودروهای پژو 206، سمند و پرشیا حدود 600 هزار تومان، پژو405 حدود 520 هزارتومان، پراید 400هزار تومان است گفت: علاوه بر خرید کاتالیست، نصب آن، تعویض سنسور، اجرت و... نیز سبب می گردد که حدودا یک میلیون تومان نصب یک کاتالیست جدید هزینه در برداشته باشد و به همین دلیل برخی از رانندگان ترجیح می دهند که کاتالیست جدیدی خریداری ننمایند.

حسینی منش با بیان اینکه با اینحال کاتالیست نقش زیادی در آلایندگی خودورها دارد و حتما در روند معاینه فنی خودروها چک می شوند، اضافه نمود: به همین دلیل خودورهایی که تردد زیادی دارند به جای خرید کاتالیست نسبت به اجاره آن اقدام می نمایند! بگونه ای که به جای آنکه 700هزار تومان هزینه خرید بدهند، به تعمیرگاه های تعیین رفته و با 100هزار تومان، کاتالیست اجاره می نمایند!

وی ادامه داد: نصب کاتالیست کاری ندارد و تعمیرکار تنها 4 پیچ را باز و بسته می نماید و در عوض به عنوان بیعانه 700هزار تومان از راننده می گیرد و بعد از انجام معاینه فنی هنگامی که راننده کاتالیست را پس داد بیعانه برگردانده می گردد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با بیان اینکه از زمانی که متوجه این مسئله شدیم از کارشناسان خواسته ایم که برروی کاتالیست خودروهایی که آلایندگی داشتند و مجددا به مراکز معاینه مراجعه می نمایند، سمبه کشیده یا رنگ بزنند تا نشانه گذاری گردد، گفت: برای کنترل خودورهای آلاینده دقیقا شبیه کارآگاه ها شده ایم.

وی اضافه نمود: با جمع آوری مستندات کافی، از اتحادیه تعمیرگاه های خودرو درخواست کردیم که نسبت به این مهم نظارت های خود را بیشتر نمایند چراکه اجاره کاتالیست تخلف مراکز تعمیرگاهی است و حتما با آنها برخورد می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دور زدن معاینه فنی با کاتالیست اجاره ای!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور زدن معاینه فنی با کاتالیست اجاره ای!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید