تداوم کشمکش های دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام

به نظر می رسد که تنش و کشمکش های میان دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام تمامی ندارد، چراکه به تازگی شرکت تراشه ساز کوالکام به علت نقض مالکیت معنوی حق اختراع و پتنت هایش از اپل تقاضای 31 میلیون دلار غرامت نموده است.

تداوم کشمکش های دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مدتهاست که اپل و کوالکام که روزگاری با یکدیگر قراردادهای بزرگی داشته و به همکاری با یکدیگر می پرداختند، بر سر مالکیت معنوی پتنت و حق اختراعات خود کارشان به تنازع و کشمکش کشیده شده است و حالا کوالکام، به عنوان یکی از بزرگترین تأمین کنندگان تراشه های پردازنده برای اپل به تازگی اعلام نموده است که به دنبال دریافت غرامتی به مبلغ 31 میلیون دلار از اپل به خاطر نقض کپی رایت و پتنت هایش است. این غول تراشه ساز مدعی شده است که اپل باید به ازای هر آیفون فراوریشده 1.40 دلار بپردازد.

کوالکام در پی دریافت غرامت 31 میلیون دلاری از اپل به خاطر نقض مالکیت معنوی پتنت هایش است.

بر اساس وب سایت سی نت، کوالکام در دادگاهی در سانفرانسیسکو که اپل را به آن فراخوانده است، برای چندمین بار ادعا نموده است که این شرکت بدون کسب مجوز از پتنت های طراحی شده توسط کارشناسان، مهندسان و متخصصان فعال در کوالکام، به فراوری و طراحی محصولات مختلف بخصوص گوشی های آیفون پرداخته است و حالا باید به ازای هر آیفون فراوری شده 1.40 دلار پول و غرامت پرداخت کند.

از مهم ترین پتنت های توسعه داده شده توسط کوالکام می توان به اتصال سریع گوشی به اینترنت پس از روشن شدن دستگاه، پردازنده گرافیکی و عمر باتری دستگاه و سریع تر دانلود شدن اپلیکیشن های روی گوشی اشاره نمود.

شاید پرداخت 31 میلیون دلار برای شرکت بزرگی همچون اپل که سال گذشته ارزش برند آن از یک تریلیون دلار نیز عبور نموده بود، مبلغ چندان بالایی نباشد اما کوالکام در صورت پیروزی در این دعوای حقوقی قادر خواهد بود نام شرکت خود را به عنوان توسعه دهنده و صاحب ایده های اصلی موجود و به کار رفته در گوشی های آیفون مطرح کند که این امر در نهایت به ارتقای سطح و ارزش برند آن منجر خواهد شد.

اپل از زمانی که با کوالکام به مشکل برخورده است، از تراشه های پردازنده و مودم های اینتل بهره گرفته و آخرین گزارش ها نیز حاکی از آن بود که اپل خود به فکر فراوری تراشه های اختصاصی برای گوشی های آیفون افتاده است.

منبع: اقتصاد ایران

به "تداوم کشمکش های دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم کشمکش های دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید