بحران اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور با توقف حساب های اینترپرایز ، یک سوم کاربران موبایل تحت تأثیر قرار گرفتند

توقف فعالیت اپلیکیشن های ایرانی در بازار آنلاین اپل، حداقل یک سوم کاربران موبایل را تحت تأثیر قرار داده و در نهایت شرکت ها به این سمت می روند که از حالت وب سایت برای برنامه های خود استفاده نمایند، هر چند بسیاری از توسعه دهندگان همین حالا هم کارشان را از دست داده اند.

بحران اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور با توقف حساب های اینترپرایز ، یک سوم کاربران موبایل تحت تأثیر قرار گرفتند

از شهریورماه سال گذشته، برخی ازاپلیکیشن های ایرانی به دنبال ایجاد محدودیت و تحریم های آمریکا از اپ استور حذف شدند، شرکت ها برای دور زدن محدودیت ایجاد شده، سراغ استفاده از اکانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند. اما برخی از توسعه دهندگانِ برنامه های آی اواس از این روش برای انتشار نسخه های هک شده اپلیکیشن های مختلفی استفاده کردند و این موضوع باعث شد اپل تصمیم بگیرد برای جلوگیری از سوءاستفاده از این روش، به غیرفعال کردن اکانت های اینترپرایز اقدام کند.

در این میان، تعدادی از پرمخاطب ترین اپلیکیشن های ایرانی از جمله برنامه های حوزه پرداخت و تاکسی آنلاین و غیره، در گوشی های با سیستم عامل iOS نیز با مشکل روبرو شدند. البته این شرکت ها هر کدام نسخه های جایگزین اپلیکیشن های قبلی را به کاربران خود ارائه کردند اما هر یک از این نسخه های جایگزین هم مدت زیادی دوام نیاورده و توسعه دهندگان ناچار می شوند با بسته شدن نسخه ای از اپلیکیشن، نسخه های دیگری را ارائه نمایند.

بنابراین، در حالی که مسؤولان ارتباطی ایران از پیگیری این موضوع از راه های حقوقی خبر داده و وعده دادند از پتانسیل های قانونی موجود در عرصه بین المللی استفاده نموده تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم، اما اپلیکیشن هایجایگزین هم بار دیگر از کار افتادند و توسعه دهندگان اپلیکیشن های ایرانی را مجبور کردند که نسخه دیگر ازاپلیکیشن هایشان را ارائه دهند و یا اعلام نمایند با توجه به محدودیت های به وجود آمده از سوی شرکت اپل، در صورت غیرفعال شدن اپلیکیشن ها، به وسیله لینک های داده شده اقدام به نصب اپلیکیشن نمایند.

اپل بازارش را بسته اما گوگل نبسته است

در این باره عطا خلیقی - مشاور سازمان فناوری اطلاعات ایران- در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که بازار اپل با اندروید متفاوت است، گفت: گوگل بازار اندروید را انحصاری ننموده و بازارش را نبسته است. بنابراین در اندروید می توان از بازارهای داخلی استفاده کرد، اما در اپل نمی توان هیچ کاری کرد. محدودیت هایی که اپل ایجاد نموده کاملاً مؤثر خواهد بود و روش هایی هم که توسعه دهندگان استفاده می نمایند، کاملاً از طرف اپل قابل بسته شدن است.

وی با بیان این که تقریباً دیگر برنامه ای نداریم که در اپ استور مانده باشد، اظهار کرد: حجم عظیمی از اپلیکیشن ها از مارکت اپل خارج شدند. خیلی ها با مارکت هایی فعالیت می کردند که خودشان هم با اکانت های اینترپرایز توسط مردم نصب شده بود که آن ها هم این مشکل برایشان به وجود آمده است. برخی از شرکت ها در اپ استور باقی مانده بودند و اپل هنوز تشخیص نداده بود که ایرانی هستند که آن ها را هم در روزهای اخیر تشخیص داد و غیرفعال کرد. خیلی ها هم خودشان اکانت اینترپرایز گرفتند که به زودی آن ها را هم غیرفعال می نماید.

مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب وکارهای نوپای فاوا در پاسخ به این که توقف فعالیت اپلیکیشن هایایرانی در اپ استور چه تأثیری در بازار این شرکت در ایران می گذارد، گفت: این موضوع حداقل یک سوم کاربران را تحت تأثیر قرار می دهد. خیلی ها دوست ندارند از وب سایت استفاده نمایند و حتی افرادی بودند که بخواهند گوشی های آی اواس را کنار بگذارند.

راهکار جایگزین استفاده از نسخه بر پایه وب است

خلیقی درباره راهکار این موضوع شرح داد: به همین دلیل توسعه دهندگان دارند به این سمت می روند که از نسخه PWA استفاده نمایند که بر پایه وب است، اما حالت اپلیکیشن دارد. این نسخه نصب کردنی نیست و مانند این است که یک آدرس را بوک مارک کنید. درواقع در نسخه PWA اپلیکیشن نصب نمی گردد، همان فضای وب سایت است در نسخه خاصی از موبایل که حالت وب دارد.

وی در ادامه بیان نمود: چاره ای نیست که همه به آن سمت بروند. استفاده از نسخه PWA قابل بستن نیست چوناپلیکیشنی وجود ندارد که بخواهند آن را حذف نمایند. اما یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن هم کاهش آمارهاست. زمانی که یک اپلیکیشن در بازارها نصب می گردد، بسیاری از آمار از جمله تعداد نصب کاربران، رتبه ای که کاربران به اپلیکیشن می دهند، نظراتی که می دهند از این بازارها کسب می گردد. اما با اپل این آمار را از دست خواهیم داد.

مشاور سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این که احتمالاً شرکت ها دیگر سرمایه گذاری روی آی اواس را کنار می گذارند، گفت: یک شرکت کلی مارکتینگ می نماید و بودجه برای نصب اپلیکیشن روی آی اواس تخصیص می دهد، اما ناگهان با این موضوع روبرو می گردد که اپلیکیشن هایش دیگر کار نمی نمایند. گروه بسیار بزرگی بودند کهاپلیکیشن های موبایل آی اواس می نوشتند. بسیاری از آن ها بیکار شدند. شرکت ها هم احتمالاً پروژه هایشان را برایآی اواس متوقف می نمایند، چون بازار کاری که قبلاً وجود داشته دیگر نیست.

منبع: انتخاب

به "بحران اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور با توقف حساب های اینترپرایز ، یک سوم کاربران موبایل تحت تأثیر قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور با توقف حساب های اینترپرایز ، یک سوم کاربران موبایل تحت تأثیر قرار گرفتند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید